Trabzon kulislerinden Kara Tahta'ya yazılanlar

Trabzon kulislerinden Kara Tahta'ya yazılanlar
07 Mart 2018 16:48

Trabzon ikiye bölündü... Soylu krizi Revi’yi götürebelir... Büyükşehir’e Saral mı Yıldırımhan mı? Erol Tuna başkan mı oluyor? Meydandaki medeniyetsiz güruh...

TRABZON İKİYE BÖLÜNDÜ

Trabzon’da hem spor hem siyasette hareketli günler yaşanıyor. Deyim yerindeyse kartlar yeniden dağıtılıyor ve herkes çok hassas. Önce AK Parti il kongresi var, ardından TTSO seçimleri, sonra TESOB’da  de seçim olacak. Kulisler hareketlendi. Öncelikli olarak Trabzon’da Süleyman Soylu ve Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu kavgasının gün yüzüne çıkmasının ardından saflar netleşti ve sıklaştı. Milletvekillerinden Salih Cora, Soylu’dan yana tavır koyarken diğerleri mesafeli davrandı. Bilindiği gibi Soylu da genel seçimlerin ardından özelikle Muhammet Balta ve Adnan Günnar’a mesafeliydi. Şimdi önümüzde il başkanlığına kimin getirileceği konusunda çetin bir mücadele var. Bu gelişmeler toplumun tüm kesimlerinde bir ayrışmaya yol açtı. Hem siyasette hem ticarete hem basında bir bölünme var. Soylucular ile diğerleri. Bakılım bu iş daha nerelere varacak. 

 

 

SOYLU KRİZİ, REVİ’Yİ GÖTÜREBİLİR

 

AK Parti’de il başkanı olduktan sonra zaman zaman hatalar yapmış olsa da çok zor zamanları iyi idare eden Haydar Revi’nin de son krizden etkilendiği kulislerde konuşuluyor. AK Parti Trabzon İl Kongresi yakın zamanda yapılacak. Ankara’nın Trabzon’a olan ilgisi de arttı, kulisler ve bilgiler ise sızmaya başladı. AK Parti Trabzon İl Başkanlığı kongresine tek liste ile gidilmesi planlanıyor. Haydar Reviteşkilattan gelen bir isim ve geçmişte Adnan Günnar ile Muhammet Balta ile kader birliği yapmış bir isim. Dolayısıyla bazılarının hedefinde o var. Gerçi Revi tüm bu olaylarda açık bir tavır sergilemeden durumu idare etmek için çok uğraştı ancak yine de birileri onu hedef tahtasına koymuş. AK Parti’de şimdi Revi’nin gönderilip yerine Ömer Topaloğlu’nun abi olarak görevlendirilmesi için çabalayanlar var. Topaloğlu gerçekten de her kesimin takdir etiği bir isim. Ancak onun il başkanı olması aynı zamanda Soylu adına krizin ardından ilk zafer olarak değerlendirilebilir. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan bu duruma müsaade eder mi? Zira Erdoğan da teşkilattan gelen bir isim ve son yaşananlardan sonra onun ne şekilde bir yol çizeceği henüz netleşmedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Trabzon için ‘abi formülü’nü öneren isimler ve bunların isimleri de önümüzdeki günlerde tartışılacak.

 

BELEDİYEYE SARAL MI YILDIRIMHAN MI?

 

Trabzon Belediyesi ile ilgili de her gün yeni spekülasyonlarolsa da en güçlü adayın Oktal Saral olduğu belirtiliyor. Bir başka güçlü aday olan Mazhar Yıldırımhan’ın ise en büyük handikabı daha önce seçime girip kaybedilmesi. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun ise bir sonraki seçimlerde kesin olarak olmayacağını belirtelim. Zira Gümrükçüoğlu Trabzon’da iki dönem belediye başkanlığı yapmasına rağmen kentin hiçbir sorununu çözemedi. Trabzon’a Ankara’dan aktarılan kaynaklar da verimli kullanılamadı. Bunda Gümrükçüoğlu’nun ilk dönem Trabzon’u ve belediyeciliği tanımaması/bilmemesi daha sonra ise belli bürokratlara kendini teslim edip şehirdeki iş dünyasıyla girift ilişkiler kurması etkili oldu. Bu arada Trabzon’da belediyede bazı bürokratların da pasifize edildiği öğrenildi. Bakalım bu kişiler perde arkasından yönetmeye devam edecek mi? Trabzon siyasetinde taşlar her gün yerinden oynuyor. 

 

TRABZONSPOR’A EROL TUNA MI?

Trabzonspor’da da seçim heyecanı başladı. Aralıkta zaten kongre var ama camia Muharrem Usta yönetiminin menajerlere bir transfer dönemi daha para kaptırmasını önlemek için seçimi öne almaya çalışıyor. Usta da çok direnecek gibi görünmüyor zira hem Süleyman Soylu hem  Berat Albayrak desteğini çekmiş durumda. Ekibini de büyük oranda kaybeden Usta’nın kalan yöneticileri de çok yıprandı. 

Usta sonrası için hazırlananlar, özellikle derin Trabzonspor Mehmet Yiğit Alp’i hazırlıyor. Muhalif bir kesim de Volkan Canalioğlu ismi üzerinde duruyor. İstanbul’da etkili olan bazı işadamları ve dernekler de Mehmet Atalay’ın birleştirici başkan olarak değerlendirilebileceğini söylüyor. Trabzonspor’un ruhunu bilenler ise Faruk Özak’ın taşın altına elini koyması gerektiğini düşünüyor ancak Faruk abi her zamanki gibi risk almama eğiliminde 

İktidara yakın bir kanat da işadamı Muammer Saka’nın hem ekonomik hem siyasi birikimiyle güçlü bir yönetim ve tecrübeli yöneticiler ile Trabzonspor’u kalkındırabileceğini belirtiyor.

Trabzonspor camiasında klik bir gurup sezon sonunda Ali Koç’un Fenerbahçe başkanı olması halinde Erol Tuna’nın da Trabzonspor’da başkan olmasını destekliyor.  Erol Tuna başkan olursa Muharrem Usta’nın ‘şike süreci’nde mücadeleyi saha dışına taşıyarak hukuki olarak sürdürme politikasında yeni bir adım atılıp Fenerbahçe ile ilişkilerde normalleşme sağlanabileceğini dillendirenler var. Trabzonspor’un 2011’e takılıp kaldığı yaygın medyadakiler tarafından sık sık tekrarlanıyor ve anlaşılan bizim camiada da destek bulmaya başladı. 

 

Herkesin çarşısı Pazar olsun. 

 

 

MEYDANDAKİ MEDENİYETSİZ GÜRUH

 

Trabzon Meydan parkı Trabzon’un aynası. Bunu defalarca yazdık ama ne fayda. Meydan öyle bir hale geldi ke çadırlar, konteynerler, saçma sapan etkinlikler ile adeta bir köy pazarına döndürüldü. Zaten ağaçları kuruttuktan sonra burası belli bir kesimin uğrak yeri oldu. 

Meydanda işsiz güçsüz oturan bir güruh var. Sabahtan akşama kadar burada insanları rahatsız ediyor, kolay para kazanma yolları arıyor ve birtakım işler çeviriyor. Maalesef kenti yönetenler de buna hem çanak tutuyor hem seyirci kalıyor. Maalesef çoğu Trabzonlu olmayan Trabzon zkent kültüründen habersiz bu kesim Trabzon’u dünyaya yanlış tanıtıyor.

Trabzon Mimarlar odası başkanı Gürol Ustaömeroğlu da bugün sosyal medyada bir paylaşım yaparak önemli bir konuya dikkat çekti. 

Kendisini tebrik ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz: 

 

“Trabzon'da tuhaf davranışlar oluşmaya başladı. 

Halk içinden birileri sürekli olarak bir denetim elemanı edası ile hareket ediyor. Ama sürekli olarak.

Bir turist bayan meydandaki Mescid-i Aksa Maketine yaslandı diye huzursuzluk çıkarıldı. Zabıta ve polis çağrıldı. Oysa yerli gençler aynı maketin üzerinden kay kaylari ile atlayarak oyun oynadılar. Kimse rahatsız olmadı. 

Gençler sokakta müzik yaptılar. Her medeni kentte olduğu gibi. Ama yine birileri rahatsız oldu. Zabıta ve polise şikayetettiler. 

En son olarak bir yabancı bayan pandomim gösterisi yaptı. Yani sessiz bir sanat gösterisi. Ama yine birileri rahatsız oldu. Zabıta ve polise şikayet ettiler. 

Medeniyetler beşiği, farklı kültürler diyarı Trabzon'um bu olmamalı. 

Kimdir bu cahiller?

Kimdir bu adamlar?

Nereden geldiler?

Nerede doğdular?

Bu tipler bu toprağın bu güzel sanat kentinin insanı olamazlar. Mümkün değil. 

Eğer öyleyse artık bu kentte yaşanmaz. 

Vallahi yaşanmaz billahi yaşanmaz.”

 

YORUM YAP

FACEBOOK


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Masa Üstü Sürüme Geç