Trabzon kulislerinden Kara Tahta'ya yazılanlar

Trabzon kulislerinden Kara Tahta'ya yazılanlar
27 Kasım 2017 14:39

İKİ BAKANLI KONGRELERİ NASIL OKUMALIYIZ?.. ERMAN TOROĞLU NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?.. TÜCCAR VE ESNAF’IN GÜNDEMİ SEÇİM... TİCARET İL MÜDÜRÜ ASALET BEKLİYOR... EFSANE NİHAT USTA GERİ DÖNÜYOR

İKİ BAKANLI KONGRELERİ NASIL OKUMALIYIZ?

Trabzon’un iki güçlü bakanı olduğunu, bunların bir arada ve birlikte Trabzon için mücadele etmesi gerektiğini bu sayede Trabzon’un hizmet alabileceğini ve açığı kapatabileceğini geçen hafta yazmıştık. 

Hafta sonu Trabzon’un iki bakanı İçleri Bakanı Süleyman Soylu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Trabzon’a gelerek birlikte programlara katıldı. Öyle ki iki bakan birbirine övgülerini de esirgemedi. Ki bizce de eleştirilebilecek noktaları olmasına rağmen her ikisi de canla başla çalışıyor.  

Peki Trabzon kamuoyu bu iki bakanlı kongreleri ve karşılıklı iltifatları nasıl değerlendirdi. 

Tabii ki iki bakanın aralarında sorun var söylentilerini boşa çıkarmak için yapıldığı söylendi. Ki bu hem doğru hem de görünen durum. 

Peki bir de perde arkasını okursak, gözden kaçan bir şey yok mu?

1-    Bakan Albayrak’ın, Soylu’yla uzun zamandır söylenenleri yalanlamamasına rağmen mesajfeli durduğu halde bugün birlikte program yapmaları bir mesaj verilmişse ve bu mesajın alındığının bir göstergesi olabilir mi?

2-    Bakan Albayrak’ın, Trabzon’da hem de parti ilçe kongrelerine katılması, Trabzon teşkilatına ve kamuoyuna “Yalnız Süleyman Soylu yok ben de varım” mesajı olabilir mi?

Olabilir… Olamaz… Herkesin bir fikri vardır. Biz beyin jimnastiği yapalım da…

 

ERMAN TOROĞLU NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

Bu yılın başına kadar objektif yorumlarıyla dikkat çeken Erman Toroğlu son zamanlarda yaptığı yorumlarla hayret ettiriyor. 

Sahipleri Trabzonlu ve Trabzonsporlu olan ve Aspor kanalında her hafta yaptığı yorumlarda Trabzonspor aleyhine ve objektiflikten uzak yorumlar yapan Erman Toroğlu’nun Fenerbahçe’ye şirin gözükmek için takla atması da dikkat çekiyor. 

Şampiyonlar liginde yenilgisiz lider çıkan Beşiktaş’ta mucizeler yaratan Şenol Güneş’i sezon başından beri diline dolayan Toroğlu, Fenerli ağzıyla konuşuyor. 

Dün akşam Trabzonspor’un yediği golde pozisyonun içinde bulunan oyuncuya pasif ofsayt diyen, Kucka’nın pozisyonunda dizinden çarparak gelen topa göz göre göre dizine çarpmadı diyen Toroğlu’nun bu yorumları taraftarın tepkisini çekti. 

Özellikle Trabzonsporluların çok beğendiği yorumcu Olcay Çakır’ın üzerine oynayan Toroğlu Çakır’ın kibarlığından faydalanarak kendini öne çıkarıyor. 

Toroğlu’nun sezon başından beri yaptığı yorumları takip edenler, Şenol Güneş ve Beşiktaş’la yaşadığı polemikler ve iddiayla bu takım şampiyonlar liginde bir şey yapamaz demesine rağmen başarılı olmasını hazmedemediği ve bunun da bunca yıllık objektifliğine zarar verdiği görüşünde. 

Toroğlu’nun şike meseleleri yüzünden arasının açık olduğu Fenerlilere ise mavi boncuk dağıtması dikkat çekiyor. 

 

TÜCCAR VE ESNAFIN GÜNDEMİ SEÇİM 

Trabzon bir esnaf kenti. Özellikle son zamanlarda turizmle birlikte ticaret alanında çok gelişme yaşandı. Esnaf sınıfı geniş ve güçlü bir camia. Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Metin Kara 20 yıllık Halil İbrahim Kalfaoğlu saltanatına son vermiş ve başkanlığa gelmişti. Kara epeydir TESOB Başkanı ve epeyce de hizmetler yaptı. Önümüzdeki yıl ertelenen seçim yapılacak.  Esnafı birebir tanıyor, hemen hepsiyle teması var. Seçim sistemlerini, stratejilerini iyi biliyor ve kazanma şansı yüksek bir aday. 

Ancak esnaf odasına bir başka aday da Fırıncılar Odası başkanı Davut İlik. İlik’in iktidardaki etkin bir kesimin desteğiyle ayağa kalktı deniyor. 

İktidarın desteği tabii ki önemli ancak Kara’nın da odada iktidar olduğunu unutmamak gerek. Bu seçim yarışı renkli olacak gibi. 

Bir başka seçim de Şoförler Odasında önümüzdeki ay yapılacak. Trabzon Boztepe Dolmuş Durağı Başkanı Hüseyin Turgut Aydın, Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası’na Başkan adayı olduğunu açıkladı. Trabzon şoförler odası başkanlığına adaylığını açıklayan Ömer Hakan Usta ve mevcut başkan Turan Altuntaş ile birlikte 3 adaylı bir seçime gidiliyor. Üç adaylı seçimler her zaman iktidarda olanlara yarar. Seçime kadar bir birleşme olmazsa Turan Altuntaş’ın kazanması kesin gibi.

 

TİCARET İL MÜDÜRÜ ASALET BEKLİYOR

Tüccar ve esnaftan başladık oradan devam edelim.  Trabzon’da bir süre önce Ticaret İl Müdürlüğüne vekaleten atanan Yavuz Selim Aykan’ın asaletini beklediğini öğrendik.  Yaklaşık bir yıldır görev yapan Aykan, döneminde aktif ve girişken bir müdürlük yapıyor. Esnafla iç içe olan Aykan, sürekli onları ziyaret ediyor ve sorunları tespit edip çözümü için çaba sarf ediyor. Esnafın ve tüccarın takdirini kazanan Aykan’ın asaletinin gelmesinin an meselesi olduğu ancak siyaseten girişimler yaparak onun yerine kendinin getirilmesi için çaba sarf eden de birçok kişinin olduğunu öğrendik. Bu kişilerin en önemli argümanı da Aykan’ın Trabzonlu değil Gümüşhaneli olmasıymış. 

EFSANE NİHAT USTA GERİ DÖNÜYOR

Trabzon'un sevilen işadamlarından Nihat Aydın, geçtiğimiz aylarda yaşadığı sağlık sorunlarından dolayı İstanbul'da Memorial Hastanesi'nde tedavi altına alınmıştı. 

Hastanenin Nöroşirurji Bölüm Başkanı Prof. İlhan Elmacı ve ekibinin kontrolünde başarılı bir beyin ameliyatı geçiren Nihat Aydın'ın durumunun iyi olduğu en kısa zamanda eski sağlığına kavuşacağı belirtildi. Sevilen işadamı Nihat Usta'nın dostları adeta hastaneye akın ederek "Geçmiş olsun" ziyaretinde bulundu. Ünlü aktör Kadir İnanır'dan,  Trabzonspor eski başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'na, Kemal Ulusoy'dan, Ünal Karaman'a, Suat Hacısalihoğlu'ndan, Ömer Yıldız'a kadar bir çok isim Nİhat Usta'yı hastanede ziyaret etti. 

Beyaz rengi çok seven ve kıyafetlerinde de her zaman beyaz rengi tercih eden Nihat Usta ameliyata girmeden önce sosyal medyada "Beyaz rengi çok seviyorum ve ayrılmak istemiyorum" cümlesini kurmuştu. Nihat Usta sevenlerinin duasını da almış olacak ki sağlığına kavuşarak çok yakın zamanda Trabzon'a, memleketi Akçaabat'a dönecek ve kontrollerini memleketinden sürdürecek... 

Biz de habercuk ailesi olarak tekrar Nihat Aydın'a geçmiş olsun diliyoruz.

 

YORUM YAP

FACEBOOK


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Masa Üstü Sürüme Geç